Sty 182013

FAQ: produkty Polsoi

Zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania, dotyczące naszych produktów.

Odpowiedzi na nie znajdziecie poniżej:

1) Co znajduje się w tym produkcie?

W składzie produktów Polsoi znajdują się:

  • białko sojowe wyprodukowane wyłącznie z soi niemodyfikowanej genetycznie,
  • białko pszenne, czyli gluten
  • skrobie z kukurydzy niemodyfikowanej genetycznie
  • oleje roślinne (dzięki czemu wyroby POLSOI nie zawierają cholesterolu)
  • roślinne substancje poprawiające strukturę i konsystencję: karagen, skrobia, metyloceluloza (rozpuszczalny błonnik pokarmowy)
  • przyprawy, aromaty i dodatki wyłącznie pochodzenia roślinnego

Produkty POLSOI nie zawierają:

  • mięsa, tłuszczu zwierzęcego, żelatyny, jaj, mleka ani pochodnych tych surowców- są w 100% roślinne
  • konserwantów
  • cholesterolu, ponieważ są roślinne.

2) Dlaczego w składzie jest dodatek E?

Dodatki do żywności, które wolno stosować w Polsce oznaczane są literą E i odpowiednią cyfrą. Oznaczenie „E” pochodzi od znanego i lubianego słowa Europa. Substancje oznaczone znakiem „E” są oficjalnie dopuszczonymi w Unii Europejskiej dodatkami do żywności. W Polsce reguluje to Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 września 2008 r. w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20081771094

Wbrew obiegowej opinii symbol „E” nie jest równoznaczny z „konserwantem”.

Grupy różnych E są następujące: E100-E199 barwniki, E200-E299 konserwanty i regulatory kwasowości, E300-E399 przeciwutleniacze i regulatory kwasowości, E400-E499 emulgatory, środki spulchniające, żelujące itp., E500-E599 środki pomocnicze,  E600-E699 wzmacniacze smaku, E900-E999 środki słodzące, nabłyszczające i inne,  E1000-E1999 stabilizatory, konserwanty, zagęstniki i inne. Zgodnie z prawem możliwe jest podawanie na etykietach informacji w dwojaki sposób: albo z symbolem E i numerem albo przez podanie nazwy i funkcji technologicznej, np. w jakimś produkcie może być: E 330 – przeciwutleniacz, albo kwas cytrynowy – przeciwutleniacz. Jak widać, nawet jeżeli wskładzie nie występuje symbol E, to nie oznacza, że w produkcie nie ma dodatku, który taki symbol posiada.

W naszych produktach możecie spotkać następujące dodatki, które posiadają symbol E:

E 1422 – acylowany adypinian diskrobiowy (rodzaj skrobi – substancji zagęszczającej), E 150 – karmel kaustyczno-siarczynowy (karmel – substancja barwiąca), E 407 – karagen (wyciąg z wodorostów – substancja zagęszczająca), E 461 – metyloceluloza (pochodna błonnika pokarmowego – substancja zagęszczająca),

E 509 – chlorek wapnia (substancja zagęszczająca, stosowana w produkcji tofu)

Nie trzeba dodawać, ze wszystkie wymienione dodatki są legalne, bezpieczne, nie pochodzą ze zwierząt ani z organizmów modyfikowanych genetycznie. Ich użycie wynika z przyczyn technologicznych, tj. w celu uzyskania odpowiedniej struktury i tekstury wyrobu.

3) Czy produkty są zrobione z soi modyfikowanej genetycznie?

Nie. Do produkcji używamy surowców niemodyfikowanych genetycznie. Są one atestowane przez dostawców. Dodatkowo regularnie zlecamy niezależnym laboratoriom prowadzenie badań naszych produktów. Wyniki potwierdzają brak organizmów modyfikowanych genetycznie w naszych produktach.

4) Dlaczego te produkty tyle kosztują?

Cena produktów Polsoi uwarunkowana jest tym, że surowce wykorzystywane do produkcji są najwyższej jakości. Sam proces produkcji jest bardzo złożonym procesem, co również ma wpływ na koszty.

5) Dlaczego wędlina nazywa się wędliną, skoro tam nie ma mięsa?

Pragniemy dać konsumentowi produkt o znanym zastosowaniu, ale zrobiony z surowców roślinnych. Nazwa wędlina ma sugerować użycie produktu do kanapek, zapiekanek, pizzy. Aby produkty stały się bardziej przystępne, nadaliśmy im nazwy kojarzące się ze znanymi, mięsnymi pierwowzorami.

Copyright ' 2016 Polsoja. Wszystkie prawa zastrzeżone.